Dolar : Alış : 13.4431 / Satış : 13.4673
Euro : Alış : 15.2577 / Satış : 15.2852
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana11°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1108 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana Akyatan Gölü’nde ilk kez albino sakarmeke görüntülendi

05 Nisan 2018 - 438 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Akyatan Gölü’nde ilk kez albino sakarmeke görüntülendi
Adana Akyatan Gölü’nde ilk kez albino sakarmeke görüntülendi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında bulunan Adana Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda bir ilk yaşandı. Gölde binlerce sakarmekenin (fulica atra) arasında ender rastlanan albino sakarmeke kameralara takıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı kuş gözlemi çalışmalarını yürütürken Adana Karataş Akyatan Gölü’nde sıra dışı görüntülere tanıklık etti. Uluslararası ölçütlere göre, Türkiye’deki uluslararası öneme sahip sulak alanlardan birisi olan Akyatan Gölü’nde binlerce sakarmekenin arasında albino bir tür kameralara takıldı.

Albinoların Tek Farkı Renkleri

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinoluk canlılarda renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Albino canlıların en büyük özelliği ciltlerinin beyaz veya renksiz oluşudur. Bu canlılar bağlı bulundukları türlerinin bütün özelliklerini taşırlar fakat tek farkları renkleridir. Canlının gözleri, cildi ve saç rengi bu durumdan en çok etkilenen yapılarıdır. Kameralara takılan bu sakarmeke de türünün tam tersi bir renge sahip bulunuyor.

Gölde Bu Yıl 165 Bin 638 Adet Kuş Sayıldı

Uluslararası öneme sahip sulak alanlardan birisi olan Akyatan Gölü’nün, göç yolu üzerinde bulunması, yaşama ortamlarının çeşitliliği ve uygun iklim koşullarının bulunması, alanı kuş varlığı yönünden zengin ve önemli kılıyor. Bu sebeplerle alan yıl boyunca 250’ye yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan kış ortası su kuşu sayımlarında Akyatan Gölü’nde bu yıl 165 bin 638 adet kuş sayıldı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans