Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü açıldı

29 Nisan 2023 - 208 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü açıldı
Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü açıldı

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantısı ile açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden ‘Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsünün açılış törenine canlı bağlantı ile katıldı. Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de eşlik etti. Erdoğan, depremden etkilenen diğer şehirlerle birlikte Adana’nın da yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştıklarını söyleyerek, “İnşallah yapacağımız 650 bin yeni konutla deprem bölgesindeki şehirlerimizi 1 yıl içinde ayağa kaldıracağız. Bu kapsamda Adanalı kardeşlerimiz için de 12 bin 492 konut ve 2 bin 438’i köy evi olmak üzere 14 bin 930 yeni yuva yapıyoruz. Adana’da temelini atarak inşasına başladığımız konut sayısı bin 628’i buldu. Allah’ın izniyle söz verdiğimiz gibi 1 yıl içinde Adanalı vatandaşlarımıza yeni evlerinin anahtarlarını vereceğiz” dedi.

Köprümüz sıradan ulaşım eseri olmanın ötesinde özelliklere sahip. Uzunluğu 1700 metre olan, 27 tabliyeden oluşan 6 şeritli köprüde 2 hatlı demiryolu da yer alıyor. Köprüden 35 bin aracın kullandığı Seyhan Barajı kıret yolu üzerindeki yoğunluğu kaldırıyoruz. Yaklaşık 2,3 milyar liralık yatırım olan proje Adana ve ülkemize yakıt ve vakitten yılda 286 milyon lira tasarruf ettirecek karbon salınımını da 4 bin tondan fazla azaltacaktır. Hızlı tren hattı ve Çukurova Havalimanı olmak üzere inşası süren ulaştırma yatırımlarıyla Adana’mızı geliştirmeyi sürdüreceğiz. Adana’da daha başka açılışları yapmayı planlıyorduk. 116 yıllık milli mensucat fabrikasının müzeye dönüştürme çalışmalarının son etabıydı. Bu eserin açılışını eski bakanımız Ömer Çelik ve Mehmet Nuri Ersoy yaptılar, müzenin hayırlı olmasını diliyorum.

‘286 MİLYON LİRA TASARRUF’

Erdoğan, Türkiye’nin bereketli toprakları Çukurova’nın kalbi Adana’ya yeni bir eser daha kazandırmanın sevinci ile bir arada olduklarını vurgulayarak, “Türkiye gibi Adana’mız da büyüdükçe, geliştikçe ulaşım başta olmak üzere her alanda yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Batı Akdeniz’i İç Anadolu’ya, Güneydoğu Anadolu’ya ve GAP’a bağlayan transit trafiğin yükü de Adana’mızın omuzlarında. Adana çevre yolu adeta şehir içi yol haline geldi. Hükümet olarak bugüne kadar şehrimizin trafik yükünü azaltacak pek çok yatırımı hayata geçirdik. Bu kapsamda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü de bugün hizmete açıyoruz. Köprümüz sıradan bir ulaşım eseri olmanın çok ötesinde özelliklere sahip. Uzunluğu bin 700 metre olan 23 tabliyeden oluşan 3’ü gidiş ve 3’ü geliş 6 şeride sahip bu köprümüzün bünyesinde 2 hatlı bir demiryolu da yer alıyor. Yeni köprümüzle günde 35 bin aracın kullandığı Seyhan Barajı Kıret Yolu üzerindeki yükü ortadan kaldırıyoruz. Artık Adana’nın kuzey bölgesindeki stadyum, üniversiteler, şehir hastanesi ve otoyolla şehrin diğer kısımları arasındaki ulaşım çok daha kolaylaşacaktır. Yaklaşık 2 milyar 340 milyon liralık bir yatırım olan bu proje Adana’mıza ve ülkemize vakitten ve akaryakıttan yılda 286 milyon lira tasarruf ettirecek, karbon salınımını da 4 bin tondan fazla azaltacaktır. Köprümüzün Adana’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

‘ADANA KARDEŞLİĞİN KIYMETİNİ ÇOK İYİ BİLİR’

Erdoğan, hızlı tren hattı ve Çukurova havalimanı başta olmak üzere halen inşası süren ulaştırma yatırımlarıyla Adana’yı geliştirmeyi sürdüreceklerini bildirerek, “Biz 21 yıldır bu ülkede sadece eser ve hizmet siyaseti yapmadık. Çünkü milletimiz geçmişte yaşadığı geri kalmışlık, terör, kargaşa, zulüm günlerinden bıkmıştı. Ülkemizin asırlık demokrasi ve kalkınma eksikliklerini tamamlarken bir yandan da birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, güçlendirmenin mücadelesini verdik. Türkiye’nin en zengin sosyolojisine sahip şehirlerinin başında gelen Adana kardeşliğin kıymetini çok iyi bilir. Türkiye Yüzyılının eşiğindeki ülkemizin her şehri gibi Adana da artık etnik ve mezhebi ayrımcılıklardan uzak bir şekilde tüm vaktini ve enerjisini güvenli, huzurlu, müreffeh geleceği için harcamak istiyor. Sanayinin, ticaretin, tarımın enerjinin şehri Adana’nın üretimi ile alın teri ile dayanışmasıyla Türkiye Yüzyılında hak ettiği yeri almak hakkıdır. Biz yaptığımız her yatırımla, kazandırdığımız her eserle, getirdiğimiz her hizmetle Adana’ya işte hakkını teslim etmenin gayreti içindeyiz. ‘Allah’ına kurban Adana’ derken şehrimizin işte bu ortak hayalini haykırıyoruz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline getirme hedefimize ancak Adana’nın desteğiyle ulaşabiliriz. Adana yürüyecek ki Türkiye yürüsün. Adana üretecek ki Türkiye üretsin. Adana güçlenecek ki Türkiye güçlensin. Ülkemizin her bir şehri de aynı hissiyatla ve gayretle Türkiye Yüzyılı vizyonuna kilitlenecek ki hedefimize varabilelim” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans