Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Eriğin Kilosu 500 TL

24 Şubat 2021 - 328 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Eriğin Kilosu 500 TL
Eriğin Kilosu 500 TL

Eriğin Kilosu 500 TL

Yaz mevsiminin habercisi olarak nitelendirilen ve sezonun en çok tüketilen meyvelerinin başında gelen can eriği hasadı Mersin’in Erdemli ilçesinde başladı. İlk hasatta alınan eriğin Kilogramı  500 TL’den satıldı.

Erdemli ilçesinde yazın habercisi olarak bilinen can eriğinin hasadı, havaların beklenenden daha sıcak olması nedeniyle 10 gün erken başladı. Erdemli’deki üreticiler, Türkiye’den ilk turfanda erik hasadını gerçekleştirmenin sevincini yaşıyor.

10 gün önceden hasat yapıldı

İlçeye bağlı Ayaş Mahallesi’nde 3 dönüm örtü altında, erik üreticiliği yapan Cengiz Yıldız, sezonun ilk hasadını yaptıklarını ve eriğin kilogramını  500 TL’ye sattıklarını söyledi. Yıldız, “Sezonun ilk hasadını  Şubat ayında yapmış bulunuyoruz. Havaların sıcak gitmesi nedeniyle hasat zamanı 10 gün öncesinden yapıldı. İlk hasat olmasına rağmen rekolte de çok güzel. İnşallah bundan sonraki hasatlar da güzel ve bereketli geçer. Herkese hayırlı uğurlu olsun” dedi.

‘‘Yüzer gramlık kaselerle büyükşehirlere göndereceğiz’’

Erdemli’ de Türkiye’nin ilk turfanda erik hasadının ardından alım yaptıklarını aktaran erik tüccarı Selahattin Öztürk , “Kilosunu 500 TL’den satın aldığımız erikleri yüzer gramlık kaselere koyarak satışa sunacağız. İlk hasat ürünlerini İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlere göndereceğiz. Daha sonra hasat çoğaldığı zaman eriklerimizi bütün ülke geneline ve özellikle Rusya pazarına göndereceğiz. Şu anda özellikle hamileler ve aş erenlerin tercih ettiği can erikleri kısa süre sonra çoğalacaktır. Bütün üreticilerimize bol ve bereketli sezon diliyorum” diye konuştu.

‘‘Yarı kurak iklime doğru gidiyoruz.’’

Can eriği hasadının erken yapılmasının nedenini iklim değişikliğine bağlayan Ziraat Mühendisi Mustafa Besili, “Türkiye artık iklim değişikliğine gidiyor. Akdeniz iklimi yerine yarı kurak bir iklime doğru gidiliyor. Artık bundan sonra bütün üreticilerin bunu dikkate alması gerekiyor. İklim değişikliğinin yaşanması ile birlikte birçok ürün artık normal mevsiminden önce hasat edilebiliyor. Can eriği hasadının normalde mart ayının başlarında yapılması gerekiyordu ama havaların sıcak olması nedeniyle hasat zamanı öne alınmış oldu” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans