Dolar : Alış : 17.9366 / Satış : 17.9689
Euro : Alış : 18.4687 / Satış : 18.5020
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1263 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

2019’la Neler Değişti?

02 Ocak 2019 - 487 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»2019’la Neler Değişti?
2019’la Neler Değişti?

İnternette adil kullanım kotası kalkıyor, plastik poşet ücretli oluyor. Elektronik yayınlardan yüzde 18 KDV alınmaya başlanacak, sigarada tek tip paket uygulaması başlıyor. 1 Haziran 2019 sonrası yapılan imar planlarında bisiklet yolları artık zorunlu.

2018’de yapılan düzenlemelerin bir kısmı yeni yılın ilk günüyle birlikte uygulamaya geçiyor.Plastik alışveriş poşetlerinin ücretli satılması ve internet reklamlarının vergiye tabi olması gibi bazı düzenlemeler yeni yılla birlikte hayata geçti.

İnternet reklamlarına vergi

Mükellef olup olmadığına bakılmaksızın internet ortamında reklam hizmeti veren veya aracılık eden tam veya dar mükellef gerçek kişiler ile dar mükellef kurumlara yapılacak ödemelerden yüzde 15 gelir/kurumlar vergisi stopajı uygulanılmasına başlandı.

İş kazası olmayana prim indirimi

Öte yandan üç yıl içinde iş cinayeti veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan kaza meydana gelmeyen, 10’dan fazla çalışanı olan ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ödenmekte olan işsizlik sigorta prim oranının (yüzde 2’den yüzde 1’e) yüzde 50 azaltılmasıyla ilgili destek 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamaya konuldu..

E-kitap, e-gazete ve e-dergide vergi artışı

KDV, elektronik kitap, gazete ve dergiler için yüzde 18 olarak uygulanmaya başlıyor.

İnternette AKK artık yok

İnternet kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması kalktı.

Plastik poşet 25 kuruş

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun’da yer alan düzenleme uyarınca, plastik alışveriş poşetleri en az 25 kuruştan satılmaya başlandı. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacak. Yeni üretilen tüm poşetler barkodlu olacak. Ancak firmalara ellerindeki barkodsuz poşetleri kullanabilmeleri için 31 Mart’a kadar süre tanındı.

Bisiklet yolları artık zorunlu

Yeni imar planlarında 1 Haziran 2019’dan itibaren bisiklet yollarıyla bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek.

Çeyiz hesabında ilk ödeme

Evlenmeye hazırlanan gençlere destek olmak amacıyla başlatılan ve azami devlet katkısı oranı 7 bin 500 liraya çıkarılan “Çeyiz Hesabı” uygulamasında ilk ödemesi 2019’da yapılacak.

Sigara paketleri tek tip olacak

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan yüzde 65’den yüzde 85’e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak.

KOBİ’ler için “alacak sigortası”

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ)  alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için oluşturulan “Devlet Destekli Alacak Sigortası” yarından itibaren hayata geçirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığının oluşturacağı yeni sigorta modelinde KOBİ’lerin alacakları garanti altına alınacak, Bakanlıkça Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu kurulacak. Bu sigortayla KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmı havuz tarafından karşılanacak.

Sigorta modelinin işletilmesine yönelik operasyonel süreçler Halk Sigorta tarafından yürütülecek. Primlerin taksitli ödenmesi de mümkün olacak. Peşin ödeme halinde ise yüzde 10 indirim uygulanacak.

KDV iadeleri

Ayrıca 2018’in son üç ayında bekleyen KDV iadelerinin ödenme süreci hızlandırılacak. 2019 yılı başlarından itibaren, iade başvuru tarihini takiben 10 iş günü içinde iade talebinin yüzde 50’si, incelemenin bitmesini beklemeden mükellefe ödenecek.

(HK)/Bianet

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,
FY Ajans