Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

100 YIL SONRAKİ ADANA’YA

13 Şubat 2024 - 128 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»100 YIL SONRAKİ ADANA’YA
100 YIL SONRAKİ ADANA’YA

İlk modern insan olan Homo Sapiens, 200.000- 300.000 yıl önce ilk insansı (hominid) atalarından evirilmişlerdir. Tarihin başlangıcı ise çok daha sonra MÖ 3200’e dayandırılıyor. Arada yüz binlerce yıllık kocaman bir boşluk var.

Peki, ne oldu MÖ 3200’de? Cevap bizler açısından manidar; “yazı icat edildi.”

Yazı icat olmadan önce de insanlık kendi tarihini oluşturmakla meşguldü fakat bu belgelenemediği için yüz binlerce yıl kara delik gibi gizemi ile duruyor hala. Yazı ile birlikte belgelenen hayatlar sonraki nesillere en büyük rehber oldu. Birikimle ilerleyebilen bilim ve yine birikimle hayatta kalabilen insan için geçmişten gelen her yazı “geçmişe tutulan bir fener” niteliğindeydi.

Yazının hiç süphesiz ölümlü insanın ölümsüz olma isteğine de dokunan bir yanı var. Çoğu insan ölümünden sonra da hatırlanmak, anılmak hiç olmazsa -adı sanı bilinmese bile- iz bırakmak ister. Mağarada çizilen şekillerden bugünkü anlamda bildiğimiz ilk metinlere kadar bu istenç insanın peşini hiç bırakmadı. Bizden önceki nesillere duyduğumuz merak da bizden sonraki nesillere duyduğumuz merak da dönüp dolaşıp “yazıda” buluşuyor.

Şuan okumuş olduğunuz dergi de bugün bölge ekonomisinin, günümüz yaşantısının ve Adana insanının yazıyla ve fotoğrafla belgelenmesidir. Muhabirinden fotoğrafçısına, sayfa tasarımcısından matbaacısına, editöründen yazı işleri müdürüne ve imtiyaz sahibine varana kadar büyük bir emek ve öz veri ile oluşturulmaktadır.

Bu dergi oluşturulurken, bundan 100 yıl sonra sıkı bir arşivcinin, iyi bir sahafın ya da tutkulu bir Adana aşığının kitaplığında var olacağız. Bu dergiyi oluşturan bizler ve siz kıymetli okurlarımız hayatta olmayacak; fakat bu dergi “bugünün” Adana’sını 100 yıl sonraki Adanalılara anlatmaya devam edecek. Tıpkı 1929 yılındaki Adana’yı bize anlatan “Adana Mıntakası Maarif Mecmuası” gibi.

Bizler bu sayımızda, “bugüne” ve “geleceğe” Adana’yı belgelemek adına iş dünyasının çeşitli sektörlerinden ilham verici başarı öykülerine, sektördeki değişimlere, özgün röportajlara, yerel girişimcilik ruhunu destekleyen projelere ve şehrimizdeki gelişmelere yer verdik.

Siz değerli okurlarımızla birlikte büyüyen, gelişen ve değişen bir dergi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Umuyoruz ki, keyifle okuyacak, paylaşacak ve bu sayede iş dünyasına dair daha geniş bir bakış açısına sahip olacaksınız.

İlginiz ve desteğiniz için teşekkür eder, İş’te Life Adana ailesi olarak sizlere keyifli bir okuma dileriz.

Saygılarımla,

Hanifi Aktaş

 İş’te Life Adana Yazı İşleri Müdürü

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans