Dolar : Alış : 13.6667 / Satış : 13.6913
Euro : Alış : 15.4101 / Satış : 15.4378
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana22°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1076 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“Yerli üretimimizi güçlendiriyoruz.”

07 Haziran 2019 - 1.295 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»“Yerli üretimimizi güçlendiriyoruz.”
“Yerli üretimimizi güçlendiriyoruz.”

  

Kaya Group, bünyesinde bulunan 9 farklı şirketi, 100’lerce çalışanıyla kuruluşundan bugüne kadar farklı sektörlerde ticari faaliyetlerini sürdürüyor.

Bir Adana firması olarak 1980 yılında manifatura ve perde satış mağazası olarak kurulan Kaya Perde o günden bu güne kadar bünyesinde bulunan 9 farklı şirketi ile birçok farklı alandaki faaliyetlerine devam ediyor. Bir aile şirketi olan ve ticari hacmin içerisinde önemli bir paya sahip olarak yüzlerce kişiye istihdam sağlayan Kaya Group’un bünyesindeki firmalarını ve çalışma alanlarını Firma Yöneticilerinden Harun Kaya ile konuştuk.

Çoğunlukla Kaya Perde ve Kaya Life İnşaat olarak biliniyorsunuz.  Diğer firmalarınızdan bahseder misiniz?

 Biz Kaya Group olarak bir aile şirketiyiz kuruluşumuzdan bu güne kadar geçen 39 yılda farklı alanlardaki yatırımlarımız ve farklı şirketlerimiz ile yeni istihdam alanları oluşturarak şekildeki çalışmalarımıza devam ediyoruz.

1980 de ilk olarak kaya perde olarak ev tekstili, mobilya ve aksesuar olarak başladık. O günden bu güne kadar binlerce eve ürün verdik. Hemşerilerimiz daha çok Kaya Perde ve Kaya Life İnşaat olarak bilirler. Kaya Perde ve Kaya Life İnşaat olarak daha fazla bilinirliğimiz varken bünyemizde 9 farklı şirketimiz bulunmaktadır. İthalattan ihracata, üretimden sanayiye birçok farklı alanda faaliyetlerimiz ile yüzlerce kişiye istihdam sağlıyoruz.

Müşterilerimizden aldığımız güçle her geçen gün büyüyen Kaya Grup bünyemizde bulunan Kaya Perde Anonim şirketi olarak Turgut Özal ve Kenan Evren şubelerinde Mobilya,  perde ve aksesuar bölümleri ile uzun yıllardır müşterilerimizin yaşam alanlarını dizayn ediyoruz.

Yine bünyemizde bulunan Kaya Perde A.Ş ile Stor perde ve zebra perde üretimi yapıyoruz.

Üretim alanımız sürekli yenilikçi tasarımları yakından takip ederek işinde uzman ekiple çalışmalarına devam ediyor.

 “Kent Dekor olarak 900 bayi ile yerli üretimi güçlendiriyoruz”

İstanbul’da Kent Dekor Limited Şirketi ithal ettiğimiz ve kendi üretimlerimiz olan binlerce çeşit Türkiye geneli 900 bayiye ürün vermekteyiz. Kent Dekor olarak son yıllarda özellikle yerli üretime katkı sağlayacak şekilde çalışmalarımız ile yerli üretimimizi güçlendiriyoruz.

İstanbul Beykoz’da bulunan Beykoz Cam Fabrikasında cam aksesuarlar üreterek Türkiye geneli bayilere özel tasarım ürünler üretmekteyiz. Cam aksesuara dair yüzlerce çeşit üretilen işletmemizde Cam sanatı titizlikle işlenmektedir.

 Seramik aksesuarın güçlü markası: UFK Seramik

Yine İstanbul Çatalca’da bulunan UfK seramik fabrikasında seramik aksesuarlar üretimi yapmaktayız. Model ve tasarımları kendimize ait olan ürünler yine Türkiye geneli birçok bayiye verilmektedir.

 

RCR Holding Maden Şirketi üretecek, Türkiye üretim ile güçlenecek

RCR Holding Madem Şirketi grubumuzda Madencilik sektörüne yaptığımız yatırımlar ile çinko üretimi işletmeciliği yine Kaya Grup bünyesinde faaliyetine devam etmektedir. Türkiye maden ve maden işletmeciliği noktasında çok zengin bir ülke bizlerde bu anlamda hem Ülke ekonomisine katma değer sağlayacak hem de onlarca kişiye istihdam saylayacak olan maden işletmesini işletmekten dolayı mutluyuz. Kaya Grup olarak Farkında olduğumuz bir şey var ki o da Türkiye Üretim ile güçlenecek ve bu tür çalışmalar ile Dünya çapında bir çok ülkeye tedarikçi olacak şekildedir.

 

“Nikalaj sehpa üretimi ile Adana’da bir ilki başardık”

Bir Adana Firması olarak temelleri Adana’da atılan ve Türkiye’nin birçok bölgesine yayılan Kaya Grup ürünleri Hemşerilerimizin teveccühü ile bu günlere gelmiştir. Burada bizlere düşen bu güne kadar nasıl güven odaklı geldik ise bu günden sonrada aynı şekilde çalışmalarımıza aynı hassasiyet ile devam etmektir. Bizim için memleketimizde üretim yapmak, katma değer sağlamak son derece önemli. Bu bağlamda Adana’da ilk olan yeni bir işletme kazandırmış olmanın daha mutluluğunu yaşıyoruz. BY FK Paslanmaz Metal Fabrikasında kendi tasarımlarımız olan Nikalaj sehpa üretimi yaparak Türkiye’nin birçok bölgesindeki bayiye ürün göndermekteyiz. Şu an üretime başlayan işletmemiz gelen yoğun talep üzerine yakın zamanda kapasitesini arttırma çalışmaları içerisindeyiz.

Medya Sektörü içerisinde olan ve Bünyemizde bulunan Radyo ses A.Ş ile medya sektöründe faaliyetimiz bulunmaktadır.

Üretmiş olduğunuz ürünler ile ilgili yakın zamanda ihracat planınız var mı ?

 Özellikle son zamanlarda yaşanan bir takım ekonomik sorunların göz önüne serdiği gibi Türkiye yerli üretimi ile güçlü olacaktır. Belki de yaşanan bu ortam iş dünyasının çalışmalarını ve üretimini gözden geçirmesi gerektiğine bir sinyaldi. Türkiye’deki birçok işletme bu konuda gerekli mesajı aldı diye düşünüyorum. Daha öncesinde de üretimlerimiz ile yurt dışına açılma fikrimiz vardı tabi ama son zamanlarda bu çalışmalarımıza biraz daha hız verdik. İşletmelerimiz ile ilgili gerekli kapasite büyütme çalışmalarımız devam ederken ihraç edebileceğimiz ürünler üzerinde daha fazla yoğunlaştık. Bu konudaki çalışmalarımız kısa sürede sonuçlanacaktır. Temennimiz bu doğrultudadır.

 

 Son zamanlarda ekonomide yaşanan Daralmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Çalışmalarımıza Aralıksız Devam Ediyoruz.

Ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen planlanan projelerimize devam ediyoruz.

Türkiye döviz üzerinden ekonomik saldırılarla karşı karşıya bırakıldı. ABD’nin Türkiye’yi hedef alarak açtığı ekonomik savaş Türkiye’deki iş dünyasını dövizin ne kadar etkilediğini bir kez daha göstermiş oldu. Döviz ile birlikte artan faiz oranları krediye bağlı olarak büyüyen firmaları zora soktu. Özellikle inşaat sektörünü derinden etkileyen durum alınan tedbirler ve düşürülmeye çalışılan faiz oranları ile dengelenmeye çalışılırken birçok firma iflas erleme ilan etti. Bu durum tabii piyasaları olumsuz etkiledi çünkü bütün sektörler bir trenin lokomotifi gibi bir birine bağlı. Güven duygusunun zedelenmesi daha dikkatli çalışmalar yapmaya itti bizleri.

Daha öncede Türkiye’de bu tür daralmalar yaşanmış ve bu dar boğazlar atlatılmıştır.

Türkiye güçlü bir devlet ve güçlü bir millettir. Temenni ediyoruz ki bu sıkıntılar kısa vadede çözülür. Bu durumu atlatmanın tek yolu üretmeye devam etmektir. Kaya grup olarak faaliyette olan firmalarımız ile çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki durmak pes etmektir. Pes etmek ise hem firmaya hem de ülkeye zarar verecektir. Yüzlerce kişinin ekmek yediği bu şirketlerimizde büyük bir ailen olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Rabbim birlik ve düzenimizi daim etsin inşallah.

Malum inşaat sektöründe duraksamalar var bu anlamda Kaya Life İnşaat olarak çalışmalarınız ne durumda?

 2017 yılında planlayıp başladığımız birçok projeyi 2018 yılında tamamladık. 2018 yılı içerisinde planladığımız projelere aralık vermeden devam ettik. Kolay değil yüzlerce konut üretiyoruz ve bunun belirli sorumluğu var tabi ki. Bir ara satış ile ilgili duraksamayı tüm piyasalar gibi biz de yaşadık. Bu duraksama kısa sürdü. Çünkü Kaya Life İnşaat olarak topraktan konut satışlarımız banka teminatlı bu sistemi uygulayan Adana’da belli başlı birkaç inşaat firmasından birisiyiz. Bu güne kadar planladığımız çalışmalarımızın tesliminde geri kalmadık. Bundan sonrada aynı plan çerçevesinde devam etmeyi planlıyoruz.

“Durmak Pes Etmektir”

Sadece konut değil yaşam alanları ürettiklerini kaydeden Kaya, yapımı devam eden projeleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Sarıçam’da farklı lokasyonlarda 2017 yılı içerisinde planlayıp yapımına başladığımız 400 dairelik konuttan oluşan farklı projelerin büyük bir kısmını teslim ettik. Birkaç projemiz de birkaç aya kadar tamamlanacak. 2018 yılı içerisinde planladığımız 500 dairelik farklı projelerimizin ise yapımı hızlı bir şekilde devam ediyor. Planladığımız projelerimizin teslim tarihinde bir değişiklik olmadan hızlı bir şekilde konut üretimine devam ediyoruz.2019 yılına  planladığımız kaya life 10 projemizin startını vererek başladık.. Maliyetlerin yükselmesine rağmen yapmayı planladığımız site ve daire özelliklerinden taviz vermeden, konut alacak olanların tüm ihtiyaçlarını düşünerek projelendirdiğimiz yapıtlarda kullanılacak olan malzeme ve uygulanacak işçilikte titizlikle uygulama yapmaya devam ediyoruz. Bazı firmalar konut satışında yaşanan sıkıntılardan dolayı iş yavaşlatmayı tercih etse de biz ‘Durmak pes etmektir’ diyerek asıl bu gibi durumlarda öz kaynak ve sermayelerimizi kullanarak durmadan devam etmenin hem kent, hem ülke ekonomisine yapılacak olan destek olarak görüyoruz.”

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans