Dolar : Alış : 17.9366 / Satış : 17.9689
Euro : Alış : 18.4687 / Satış : 18.5020
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1263 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“Güven Odaklı Çalışmalara İmza Atıyoruz”

20 Mart 2018 - 606 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»“Güven Odaklı Çalışmalara İmza Atıyoruz”
“Güven Odaklı Çalışmalara İmza Atıyoruz”

Kaya Perde olarak uzun yıllardır Adana’da faaliyet gösteren ve güçlü bir sermaye ile inşaat sektörüne giriş yapan Kaya Life İnşaat’ın çalışmalarını Harun Kaya ile konuştuk…

 

Kaya Life İnşaat’ın geçmişinden ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Kaya Life İnşaat, 1980 yılında Kaya Perde ismiyle sektöre atılmıştır. Kısa sürede inşaat sektöründe adını duyuran Kaya Life İnşaat, dönemin ihtiyaçlarına uygun konut projeleri, peyzaj düzenlemeleri, altyapı, onarım, restorasyon ve güçlendirme alanlarında faaliyet göstermiştir. İlerleyen yıllarda tecrübeli ve gelişen ekibimiz ile çalışma alanlarımızı genişleterek Kaya Life İnşaat olarak konuttaki başarısını okul, otel, işyeri, fabrika, endüstriyel yapı ve tesis inşaatları başta olmak üzere birçok alana yaymıştır.

 

Konut üretimde Sarıçam ilçesini tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?

Sarıçam imara açılarak yeni gelişen bir ilçemiz. İmara açık olması ve daha öncesinden o bölgelerde arsa yatırımlarımızın olması Sarıçam’da konut üretimine başlamamızı sağladı. Özellikle yeni imara açılan bölgelerde alanların geniş olması yaşanılabilir konutlar üretme noktasında büyük bir imkan olanağı sunuyor. Kaya Life İnşaat olarak bizler konut üretiminin yanı sıra yaşanılabilir alanlar üretiyoruz. Yapmış olduğumuz projelerde bir ailenin veya bireyin ihtiyacı olan sosyal donatıları oluşturuyoruz.

 

Konut üretiminde öncelik aldığınız kıstaslar nelerdir?

Bugüne kadar yüzlerce aileyi konut sahibi yaptık. Yoğun olarak konut üretiyor olmamız bize kaliteden ödün verdirmiyor. Konutta kullanılan malzemenin en iyisini tercih etmemizin yanı sıra daha uygun fiyata ve uygun şartlarda konut sahibi olma imkanı da sunuyoruz. Kullanmış olduğumuz malzemelerin kalitesinden ödün vermiyoruz. Konut sahibi olan insanların uzun yıllar en sağlıklı şekilde kullanabileceği malzemeleri tercih ediyoruz. Bugün zor şartlar altında bir konut sahibi olma imkanı bulan müşterilerimizin yaşamını sorunlar ile zorlaştırmak değil huzur içerisinde yaşayabileceği konutlar almasını sağlıyoruz. Yapmış olduğumuz projelerde özellikle site olması ve yaşam alanı oluşması noktasını göz önünde bulunduruyoruz. Hemen hemen her projemizde sosyal donatılar en öncelikler listemizde yer alıyor çalışmalarımızı ona göre projelendiriyoruz. Çocuk oyun alanları, mescitler, açık ve kapalı havuz imkanları, spor ve saunalar hatta bazı sitelerimizde bloğumuzun bir bölümünü misafirhane olarak tasarladık. Önemli olan konut sahibi yapmanın yanı sıra yaşam alanları da sunabilmektir.

 

Şu an devam eden projelerinizden bahseder misiniz?

Sarıçam ilçesinde şu an devam eden 700 dairelik farklı projelerimiz bulunmaktadır. Bunlardan farklı projelerde bulunan 250 dairemizi Haziran ayı gibi teslim etmeyi planlıyoruz. Ayrıca 2018 yılı içerisinde yine Sarıçam ilçesinde 500 dairelik farklı projelerimiz de yakın zamanda başlayacaktır. Gelen yoğun talep üzerine 2018 yılı içerisinde Çukurova ilçemizin farklı lokasyonlarında 400 dairelik konut projemizin hazırlıklarının da sonuna doğru yaklaştık. Bu projelerimizin de 2018 yılı içerisinde temellerini atmış olacağız.

 

Satış yöntemlerinizden bahseder misiniz?

Kaya Life İnşaat olarak bizler üretmiş olduğumuz konutları banka güvencesi ile satıyoruz. Yani anlaşmalı olduğumuz birkaç farklı banka var, konut alacak olan kişi banka güvencesi altında hemen tapusunu alıp kredisini kullanabiliyor. Böyle bir çalışma şekli herhangi bir nedenle oluşabilecek riskleri garanti altına alıyor ve daire alan bireyin herhangi bir hak kaybına uğramasını engelliyor. Bizler Kaya Life İnşaat olarak güven odaklı çalışmalara imza atıyoruz.

Sektörünüzün ekonominin içindeki yerini ve yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Herkesin bildiği ve her kesimin söylediği kaldıraç meselesine girmek istemiyorum. Ama inşaat sektörü ekonomimize yön veren en etkin sektördür. Her yıl olduğu gibi geçen yıl sonuna doğru yaşanan satış sıkıntısı direkt olarak ekonomiye yansımıştır. Bir diğer taraftan demire ve çimentoya planlananın üstünde gelen zamlar maliyetleri oldukça arttırmış bu artışa rağmen arada oluşan fark konut satış fiyatlarına yansıtılmamıştır. Zaten satış sıkıntısı yaşayan sektördeki bazı firmalar maliyetlerin artması sonucu bir takım sıkıntılar yaşamaya başlamıştır.

Karamsar bir tablo çizmek doğru değildir. Neyse ki 2017 yılı son çeyreğindeki yaşanan bazı sıkıntılar 2018 ilk ayı olmasına rağmen canlanan konut satışları ile normal değerlerine dönmeye başlamıştır. Satışların artması piyasaya direk olarak yansımaktadır.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans