Dolar : Alış : 18.5397 / Satış : 18.5731
Euro : Alış : 18.1474 / Satış : 18.1801
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1304 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeli?

23 Mart 2018 - 585 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeli?
Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeli?

İŞ’TE LIFE ADANA 2. SAYI

Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeli?

Gayrimenkul konusu neredeyse her aileyi yakından ilgilendiriyor. Çünkü barınma, yani konut en temel ihtiyaç olduğu gibi, aynı zamanda da en sağlam yatırım aracıdır.

Sektör olarak da inşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisidir. Sektör, ekonominin 1/3’ünü doğrudan, 1/3’ünü de dolaylı olarak etkiliyor. Bu nedenle, inşaat sektöründeki “durgunluk” veya “canlılık” ekonomiye aynen yansıyor. Ekonomiye bu ölçüde etki eden sektörde konut veya gayrimenkul alırken kısacası yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır:

– Satıcı görünen kişinin kimliğine göre satılacak yerin maliki olup olmadığı muhakkak araştırılmalıdır. Varsa tapu senedi istenilmeli,tapu dairesinden bu yerin o kimse adına kayıtlı olup olmadığı muhakkak teyit edilmelidir.Taşınmaz, satıcı görünen kimse adına kayıtlı ise üzerinde taşınmaz malın kıymetini azaltacak bir kayıt (haciz, ipotek, irtifak gibi), tapuda devrine bir engel bulunup bulunmadığı tapu görevlilerine sorularak öğrenilmelidir.

Tapu bilgilerine ulaşamıyorsanız, satıcıdan, taşınmazın üzerinde mevcut tüm hak ve yükümlülükleri gösterir yeni tarihli tapu kayıt örneği istenmelidir. Alacağınız yer konut, işyeri gibi yapılı bir yer ise tapu sicil müdürlüğü veya belediyede inşaat projesi mevcuttur. Taşınmaza ait inşaat projesi muhakkak incelenmelidir.

– Tapunun kat irtifaklı tapu olması ileride sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle kat mülkiyeti tapusu bulunmayan gayrimenkulleri tercih etmemekte fayda var.

– Almayı düşündüğünüz gayrimenkulün ulaşım, ısınma, otopark, güvenlik gibi ihtiyaçlarınıza yeterli ölçüde cevap vermesine özen gösterin.

Topraktan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Son yıllarda yoğun bir şekilde topraktan yani temelden satış da söz konusu. Bir çok kişi bu tip daire alımını tercih ederken genellikle tamamlandığı zamana oranla fiyatlarının daha düşük olması ve konut imalatının bitimine kadar küçük ödemeler ile daire alma umudu ile karlı bir yatırım olan temelden daire alma işine giriyor.

 Zaman zaman mağduriyetlerin yaşandığı ve birçok kişinin mağdur olduğu bu durumda topraktan ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Ortada inşaat yokken yapılan daire satışlarına, “topraktan satış” adı veriliyor. Topraktan daire satın alırken satış vaadi sözleşmesinin incelenmesi gerekiyor. Bu sözleşmenin noterde yapılması daha güvenli oluyor. Müteahhit ise arsa sahibi ile kat karşılığı sözleşmesi imzalıyor. Bu sözleşme müteahhide bağımsız bölümleri satabilme yetkisi veriyor.

Topraktan ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususlar aşağıda yer alıyor:

*Evlerin kullanım izni almaya uygun olup olmadığını araştırmak gerekiyor,

*İnşaatı yapan inşaat şirketinin güvenilirliğini teyit edilmesi gerekiyor,

*Satış sözleşmesinin noter onaylı olmasına dikkat etmek,

*İnşaat şirketinin satış sonrası hizmetler veren bölümünün olup olmadığının öğrenilmesi gerekiyor,

*İnşaatın yapılacağı arsanın tapu kayıtlarının incelenmesi gerekiyor,

*Belediyenin imar planına uygunluğunun araştırılması gerekiyor,

*Satın alırken sözleşme imzalamak gerekiyor,

*Evin peşin satış bedeli, taksitli satış bedeli, taksit sayısı ve faiz oranının sözleşmede yazılı olması gerekiyor,

 *Evin kaç metrekare olduğu, oda, salon gibi bölümlerinin kaç adet olduğu, dairede kullanılacak malzemelerin çeşidi ve kalitesi, ortak alanların ve bu alanlardaki tesislerin neler olacağı, hangi ortak alanların kimler tarafından ne şekilde kullanılacağının da sözleşmede yazılı olması gerekiyor.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans